Leena ja Juha Sämpin kakkoskodissa tapahtuu ihmeitä, sillä etsivä löytää aina: ”Jotain taianomaista tässä on” – Katso kuvat ennen ja jälkeen remontin
Yli satavuotias Säästöpankin talo Kalajoella ehostuu uuden omistajan käsissä: ”Parasta suojelua on, kun talolla on käyttöä” – Katso videolta, miltä talossa nyt näyttää
Lapset tekivät vanhasta siirtotalosta kodin – Poraset muuttivat Helsingistä Kokkolan Ykspihlajaan helpottaakseen elämäänsä: “Huomasi, että pieni asunto kiristi hermoja”
Kalajoelta löytyy koti, josta tylsyys on kaukana: Vaaleanpunaisessa keittiössä on Suomessa vielä harvinainen, valkoinen induktioliesi ja eteisen kiipeilyseinä toimittaa naulakon virkaa – "En usko, että kyllästyn tähän"
”Haluan tuoksua hyvälle ja erottua omalla hajuvedelläni” – Yläkouluissa tuoksujen käyttö on kielletty, mutta läheskään kaikki eivät noudata sääntöä
Kyöstin perheessä vietetään varsinaista urheilijaelämää – ”Kuskaamme lapsia harjoituksiin niin paljon kuin rahkeet riittävät”
Kalajoen apteekki uudistui ja palvelut ovat lisääntymässä: ”Terveyspisteellä tulemme antamaan myös rokotuksia”
Valtterin vuosi alkoi iloisella perhetapahtumalla – ”Lapsenhoito on uutta, mutta hänen hampaistaan osaan sitten kyllä huolehtia”
Kyöstin perheessä vietetään varsinaista urheilijaelämää – ”Kuskaamme lapsia harjoituksiin niin paljon kuin rahkeet riittävät”
Ei joka pojalla ole nimikkotuulivoimalaa, mutta Eemillä on: ”Sitä vois käydä katsomassa useammin, jos puistossa ois leikkipaikka”
”Jäällä liikutaan aina omalla vastuulla” – Repeytynyt jää aiheutti vaaraa ulkoilijoille Hiekkasärkkien edustalla, saaristossa tilanne on parempi
Ville halusi silmien laserleikkaukseen heti kun mahdollista – ”Mitä aiemmin menee, sitä kauemmin siitä ehtii hyötyä”