torstai 18.7.2019 | 21:21
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Kalajoen koulujenvälisten telinevoimistelukisojen mestaruudet Etelänkylän, Tyngän ja Rahjan kouluille

Kalajokiseutu Kalajokiseutu+
Pe 12.4.2019 klo 09:50

Kalajoki

Koulujen väliset telinevoimistelukisat kisailtiin Pohjankylän koulun liikuntasalissa torstaina 11.4. Kisoihin osallistui 114 kilpailijaa kaikilta Kalajoen alakouluilta. Kisoissa suoritettiin voimistelusarjat hypyssä, rekillä, penkillä ja permannolla. 1.-2.luokkalaiset, 3.-4. luokkalaiset ja 5.-6.luokkalaiset tytöt ja pojat voimistelivat omissa sarjoissaan.

Etelänkylän koulu otti neljä mestaruutta, Tynkä kaksi ja Rahja yhden.

Voimistelusarjojen lisäksi kilpailtiin kovimman leuanvetäjän tittelistä sekä tyttöjen että poikien sarjoissa.

Tulokset:

Telinevoimistelu

Tytöt 1.-2.lk: 1. Eva Ferreira Ete 36,70, Saana Siermala Tyn 36,20, 3. Enni Peltola Tyn 34,65, 4.

Milla Kärkinen Rah 34,55, 5. Lumia Isopahkala Ete 34,45, 6. Fanni Savela Tyn 34,10, 7. Emma Pahkala Raum, 33,80, 8. Minea Kinaret Ete 32,90, 9. Minta Mustonen Poh 32,80, 10. Aada Junnikkala Poh 32,75, 11. Petra Leppilampi Rau 32,60, 12. Ronja Aarnio Raum 32,40, 13. Fiia Joki-Erkkilä Tyn 32,35, 14. Carola Parhiala Rau 32,30, 15. Milla Sorvari Meh 32,20, 16. Silvia Sorvari Vuo 32,100, 17. Venla Raitapuro Poh 31,60, 18. Elina Salmu Poh 31,25, 19. Aada Haapala Rah 31,05, 20. Aana Pöyhtäri Raum 30,85, 21. Minea Lassila Vuo 30,65, 22.

Pojat 1.-2. lk: 1. Frans Isopahkala Ete 34,75, 2. Jimi Ketola Poh 34,30, 3. Juuso Nikupaavo Poh 34,10, 4. Roni Ketola Poh 33,55, 5. Otto Vasankari Poh 33,35, 6. Markus Kyösti Raum 32,90, 7. Anton Impiö Rau 32,35, 8. Oliver Ala-Pöntiö Raum 32,10, 9. Alvar Sorvari Vuo 32,05, 10. Viljami Pekkanen Tyn 31,80, 11. Eerik Isopahkala Ete 30,60, 12. Severi Siipo Rah 30,60, 13. Veeti Sorvari Ete 30,35, 14. Johan Parhiala Rau 30,30, 14. Jan Manninen Vuo 30,30, 16. Tuomas Kangas Tyn 30,05, 17. Joose Sorvari Meh 30,00, 18. Arttu Kallio Tyn 29,40, 19. Markus Mehtälä Meh 29,15, 20. Lauri Vuotila Raum 28,55.

Tytöt 3.-4.lk. 1. Venla-Sofia Rahja Tyn 37,60, 2. Klaara Kivistö Rah 37,60, 3. Vilma Hihnala Tyn 37,00, 4. Aino Venetjoki Raum 36,65, 5. Lotta Mäkelä Vuo 36,15, 6. Aurora Kukko Poh 35,80, 7. Emma Heikkilä Ete 35,05, 8. Ella Oja Poh 34,95, 9. Roosa Raudasoja Ete 34,45, 10. Telma Tuorila Raum 33,75, 11. Neea Heikkilä Poh 33,60, 12. Alisa Salmu Poh 33,55, 13. Lyydia Kangas Tyn 333,45, 14. Alissa Alasuutari Poh 33,40, 15. Anni Nissinen Ete 32,95, 16. Elli Lapinoja Tyn 32,10, 17. Aida Rajala Vuo 31,85, 18. Hilda Heikkilä Vuo 31,35, 19. Pinja Nevanperä Rah 30,70, 20. Kaisa Kyösti Raum 30,45, 21. Sofia Vihelä Vuo 29,55, 22. Ella Rajala Vuo 29,45, 23. Ella Vierimaa Rah 29,25, 24. Nelly Rautakoski Rau 26,30, 25. Emmiina Tolonen Meh 26,20, 26. Milka Vasalampi Rau 25,25.

Pojat 3.-4.lk: 1. Daniel Vasankari Tyn 35,35, 2. Konsta Saarela Ete 33,65, 3. Julius Juola Poh 33,10, 4. Luka Isopahkala Ete 32,60, 5. Julius Ängeslevä Ete 31,75, 6. Jere Keskisipilä Rau 30,90, 7. Joel Parhiala Rau 30,30, 8. Jonathan Sorvari Vuo 30,25, 9. Veikka Tölli Meh 29.75, 10. Eeli Marttila Tyn 29,25, 11. Ossi Alasuvanto Tyn 29,00, 12. Niki Annala Vuo 28,90, 13. Topias Tölli Meh 28,60, 14. Luka Kujala Vuo 28,60, 15. Samuli Hietala Poh 27,95, 16. Mikael Pahkala Raum 27,55, 17. Henri Harmaala Raum 26,80, 18.

Tytöt 5.- 6.lk: 1. Lilja Isopahkala Ete 37,80, 2. Iina Pirttijärvi Ete 37,70, 3. Essi Rahkola Poh 36,70, 4. Loviisa Anttiroiko Poh 36,60, 5. Janette Tallila Tyn 36,55, 6. Taika Toikkanen Tyn 36,25, 7. Sanni Halmeenpää Rah 35,80, 8. Lotta Oja Ete 35,65, 9. Emilia Joki-Erkkilä Tyn 35,05, 10. Annastiina Kupari Tyn 35,05, 11. Enni Vihelä Vuo 34,45, 12. Edit Viitasaari Raum 33,60, 13. Veera Kurikkala Raum 33,35, 14. Neea Parviainen Rah 33,30, 15. Tilda Sorvari Vuo 33,25, 16. Valma Tolonen Meh 31,75, 17. Olivia Takalo Poh 31,15, 18. Neela Kurikkala Raum 30,25.

Pojat 5.-6.lk: 1. Gabriel Isokääntä Ete 36,35, 2. Viljami Isopahkala Ete 35,90, 3. Kimi Kalliokoski Poh 34,75, 4. Konsta Jutila Ete 34,35, 5. Aaron Kukko Poh 34,00, 6. Joonas Ängeslevä Ete 33,45, 7. Miro Ojala Poh 32,75, 8. Joel Kinaret Ete 32,60, 9. Aleksi Alho Tyn 31,50, 10. Jonatan Kalliomäki Tyn 31,15, 11. Joona Rönn Vuo 30,05, 12. Valtteri Joki-Erkkilä Tyn 29,85, 13. Akseli Kangas Raum 26,10, 14. Miro Mård Raum 24,60.

Leuanveto

Tytöt: 1. Josefiina Mäkelä Tyn 20, 2. Sandra Heikkilä Poh 14, 3. Vilma Hihnala Tyn 12 ,4. Iina Pirttijärvi Ete 10, Lotta Mäkelä Vuo 10, Enni Vihelä Vuo 10, 7. Nea Heikkilä Poh 9, Essi Rahkola Poh 9, Taika Toikkanen Tyn 9, 10. Alisa Salmu Poh 8, Klaara Kivistö Rah 8, Venla-Sofia Rahja Tyn 8, Alma Junnikkala Poh 8. Yht 61 kisaajaa.

Pojat: 1. Aleksi Alho Tyn 30, 2. Jeremias Humalajoki Vuo 24, 3. Joel Kinaret Ete 22, 4. Kimi Kalliokoski Poh 20, 5. Konsta Jutila Ete 19, 6. Jere Saarela Tyn 18, 7. Viljami Isopahkala Ete 17, 8. Joonas Ängeslevä Ete 16, 9. Aatu Pyhälä Tyn 15, 10. Miro Ojala Po 13. Yht 73 kisaajaa.

#