Paluumuuttaja kritisoi kouluverkkouudistusta kovin sanoin: ”Kun puhutaan särkille rakentamisesta, on aina varaa”
Varhaiskasvatuskeskuksen rakentaminen Kalajoen keskustaan alkaa toukokuussa – Tekninen lautakunta valitsi urakoitsijat
Muualta Hillasta: Sanna Kivinen jäi nuorena yksin sydänsairaan vauvan kanssa ja selviytyi väkivaltaisesta suhteesta – Nyt uusperheen äiti somettaa kipeistäkin aiheista
”Pienelle tytölle se oli painajainen” – Kiusaaminen jätti jäljet Sirkka-Liisa Myllymäkeen ja Katja Haipukseen
”Asukkaille järjestetään kyllä kuulemistilaisuuksia, mutta ne ovat silkkaa teatteria” – Janika ja Juho Isopahkalan mielestä kaupungin toiminta on viiden tähden vitsi
Voldemort, Mielivalta, Kuippana ja Sopuli – Perinteiset nimet ovat muodissa, mutta joka vuosi joukosta löytyy myös persoonallisia valintoja
Muskari jatkuu Himangalla epävarman talven jälkeen: ”Himangalla on upeita vanhempia, jotka tulevat itsekin laulamaan ja leikkimään muskariryhmiin”
Jukka Heikkilä ottaa kolumnissaan kantaa kiusaamiseen: ”Mahtaneeko tämä kaikki lopulta kummuta sieltä varhaislapsuudesta”
Kalajoen keskustaajamaan tulossa uusi iso leikkipuisto – Nykyisistä leikkipuistoista 12 tullaan poistamaan
”Ennakoimattomuus sekä kiehtoo että kauhistuttaa” – Mari Rautiola vaihtoi lastensuojelusta hätäkeskukseen
Antero Haapasaari ei ymmärrä suomalaisten kateutta: ”Täysi voltti sukset jalassa on jotain paljon komeampaa kuin Virénin kaatuminen”
Tutkitusti 90 prosenttia testanneista hyötyy tästä - Markettakin löysi tehokkaan avun nivelvaivoihinsa
Ville halusi silmien laserleikkaukseen heti kun mahdollista – ”Mitä aiemmin menee, sitä kauemmin siitä ehtii hyötyä”